PREČO JE MORINGA DOBRÁ PRE VEGÁNOV

V posledných rokoch registrujeme zväčšujúcu sa komunitu vegánov už aj na Slovensku a v okolitých krajinách. Dôvodom je prebúdzanie našej pozornosti smerom k celosvetovým ekologickým a enviromentálnym problémom. Začíname sa cítiť zodpovedne a tiež vidíme, že naše konanie môže prispievať nielen k vyššej kvalite nášho života, ale aj k zdraviu planéty. Pôvodné záujmy o vegánstvo skôr náboženského charakteru sú na ústupe a prevláda záujem o dobrú výživu tela a duše. Či moringa patrí do vegánskeho jedálnička zodpovedáme v článku.

Prečo je rastlinná strava zdravá?

Otázka, s ktorou sa často stretávame je, či „plant-based“ strava môže v modernom svete zabezpečiť dennú odporúčanú dávku nutričných nárokov organizmu. Položím protiotázku – klasická západná strava, dnes už takmer nadávka „Western diet“ vo všeobecnosti napĺňa naše potreby? A hneď aj odpoviem – vegánstvo je východiskom a reakciou ľudí na súčasnú „modernú“ stravu v civilizovanom svete, ktorá akurát vedie k rozmachu civilizačných chronických ochorení. V podstate každý prejav záujmu o skvalitnenie stravovania a doplnenie rastlinných zložiek do jedálnička znižuje riziko výskytu typických chorôb našej doby.

Celoživotne vegánom?

Vegáni, pri ktorých je jedálniček zostavený zo strukovín, celozrnných výrobkov, zeleniny, ovocia a orechov či semien sa podľa mnohých štúdií tešia lepšiemu zdraviu, konkrétne bolo potvrdené zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení, diabetu, obezity či niektorých onkologických ochorení. Mnoho vegánov však od vegánstva odstupuje, a vydrží len obmedzený čas. Po období prílevu energie začnú po niekoľkých mesiacoch cítiť únavu a vyčerpanosť. Môžu sa zhoršiť niektoré zdravotné problémy a ich motivácia upadá. Nakoniec ich túžba po mäse prerastie pôvodné dôvody, pre ktoré s vegánstvom začali.

Čím to je?

Vegánom sa musíme naučiť byť. Nestačí vypustiť mäso, mlieko, vajcia a orientovať sa podľa kuchárskych kníh a foodbloggerov, ktorí sú síce inšpiratívny, ale nemusia mať prehľad o individualite stravovania. Väčšina vegánov síce nabehne na suplementáciu vitamínu D, esenciálnych mastných kyselín či B12 – pretože to im ponúka vegánsky trh. Avšak neuvedomujú si, že môžu z dlhodobého hľadiska trpieť deficitom železa, vápnika, zinku, či niektorých ďalších vitamínov skupiny B. A to nie preto, že by rastlinná strava tieto zložky neobsahovala. Obsahuje a výdatne. Avšak v dôsledku antinutričných faktorov prítomných v rastlinách musíme poznať tajomstvo ich odkrývania pre naše potreby a naše telo. A tu radi pripomenieme, že tieto zložky v jednom balení obsahuje práve naša moringa!

Chýbajúce bielkoviny

Často sa hovorí, že na vegánskej strave celkový príjem bielkovín klesá. To je síce pravda (pretože koncentrované bielkoviny sú typické pre živočíšnu ríšu), ale v globále sa množstvo potrebných bielkovín na dennej báze veľmi preceňuje. Pri bežnom fungovaní potrebujeme tak 0,8g bielkoviny na kg našej hmotnosti, pri 60 kilách je to 48g bielkovín. Tie veľmi ľahko získame z obilovín, strukovín a orechov.

Umenie je ale kombinovanie rastlinných zdrojov proteínov tak, aby ste vyskladali denný aminokyselinovýpool, vzhľadom k obsahu niektorých aminokyselín v rastlinách. Takže – bielkoviny v rastlinách sa nepovažujú za plnohodnotné, lebo v rôznych rastlinných druhoch môžu chýbať konkrétne esenciálne aminokyseliny. Môže sa nám stať, že pri nedostatočnej pestrosti rastlinných bielkovín nám bude chýbať niektorá aminokyselina. A to je dôvod, ktorý môže viesť k únave a vyčerpaniu a celkovo horšie fungujúcemu organizmu.

Najväčšia výhoda moringy

Špeciálnym prínosom moringy pre vegánov nie je len vysoká koncentrácia živín – pretože tie majú vegáni na tanieri denne. Skutočným zázrakom je, že listy moringy obsahujú vzácne všetkých 9 esenciálnych aminokyselín a 18 celkových aminokyselín v rastlinnej forme a ešte aj dostupné pre naše vstrebávanie. Toto je výhoda, ktorú má len veľmi málo rastlín na svete. Moringa je tisícročia využívaná nielen ako doplnok, ale najmä ako súčasť stravovania v pôvodných kultúrach. Dokonca už 6-mesačné deti užívajú moringu v prípade, že ich mama nie je schopná z rôznych dôvodov dojčiť!Takže nie nedostatok bielkovín, ale nedostatok jednotlivých esenciálnych aminokyselín nás môže priviesť ku skoncovaniu s vegánstvom. A to asi nechcete!

Moringa je rozhodne zelená superpotravina s výnimočnými vlastnosťami. Aj keď je menej známa, je neskutočne cenná a môže Váš jedálniček nielen obohatiť, ale v prípade vegánstva umožniť dlhodobé prospievanie a radosť z rastlinnej stravy.

ODPORÚČAME:

Get Fit moringa v kapsuliach
Moringa v kapsuliach