Starostlivosť o vonkajšiu krásu sa dnes pokladá za samozrejmosť. No na vnútornú jarný detox seba samých tak trochu zabúdame. A pritom práve v jarnom období je vnútorná očista organizmu extrémne dôležitá – a to nielen pre náš imunitný systém! My chceme, aby ste jar privítali s úsmevom a dobrým pocitom – a to tak zvonka ako i zvnútra,  preto vám v kocke zhrnieme našich 10 rituálov na ceste za rovnováhou tela a duše.

No najprv si povedzme niečo o samotnom detoxe – o čo ide, kedy s ním začať a pre koho je určený:

Čo je detox/ detoxikácia?

Detoxikácia je očistný ozdravný proces, pri ktorom sa telo zbavuje škodlivých látok, ktoré ho zaťažujú fyzicky aj psychicky. Je to prostriedok k obnoveniu rovnováhy v organizme podporujúci regeneračné a samoliečivé schopnosti tela. Správne prevedená detoxikácia harmonizuje organizmus, navodzuje pocit zdravia, zvyšuje energiu a vyjasňuje myseľ. Jej účelom je odstrániť odumreté bunky a tkanivá a v podstate všetky toxické látky, ktoré sa v tele hromadia následkom zlej životosprávy a nespracovaných negatívnych emócií.

Prečo je detox dôležitý?

Pretože množstvo akútnych i chronických zdravotných problémov pramení práve v hromadení toxínov v tkanivách.  No i v prípade, že netrpíte žiadnym ochorením je dobré dať si pozor na zopár ukazovateľov: nevysvetliteľnú únavu, skleslosť, nepríjemný zápach z úst, neustály nedostatok energie, nadúvanie, tráviace ťažkosti, spomalenú látkovú výmenu a s tým sprevádzaným priberaním, ale aj častú bolesť hlavy či neliečiteľné kožné problémy – to všetko môže naznačovať, že pre vás nadišiel ten správny čas detoxikácie a očisty organizmu.

S jeho  prečistením prichádza ruka v ruke príval energie, dobrej nálady a zlepšenie zdravotného stavu. Keď sa povie detoxikácia, ihneď sa nám vybaví pôst, hladovka, stres z toho, že nič nemôžeme jesť, no svoje telo viete očistiť rovnako aj bez stresu – správnym výberom potravín,  výdatným pitným režimom a zdravou životosprávou.

 

Detox zvonka i zvnútra:

Tak a teraz, keď v tom máme jasno, povedzme si ako na to! Toto je náš 10 dňový plán v 10 krokoch:

 1. Každé ráno si pripravte horúci nápoj s citrónom. Dodá telu vitamín C, pomáha odplavovať toxíny z tela, upravuje pH močových ciest, stimuluje trávenie a zažívanie, čistí telo od toxínov a podporí činnosť pečene. Vyhýbajte sa naopak ovocným sťavám, džúsom, sladeným nápojom i káve. Jej konzumáciu by ste mali počas detoxu obmedziť na únosné minimum. Nahraďte ju napríklad  zelenou kávou alebo bylinným čajom.

2. Na raňajky si doprajte výživné smoothie či ovsenú kašu s prídavkom moringového prášku.

  • Do šálky ovsených vločiek pridáte jednu čajovú lyžičku citrónovej šťavy, štipku morskej soli, dve šálky mandľového mlieka, pol lyžice moringového prášku a javorový sirup (môžete ho nahradiť aj medom). Na ochutenie pridajte trošku škorice a kardamonu. Zmes môžete pripraviť aj večer a nechať cez noc odležať v chladničke.
  • Vyskúšajte aj náš smoothie detox 5 tipov na smoothies, ktoré vás vyživia na celý deň.

3. Na posilnenie imunity zapite 2 kapsuly GET FIT denne – dostatočným množstvom vody. Tento krok aplikujeme po raňajkách kvôli lepšiemu vstrebávaniu.

4. Nemusíte behať maratón, no pohyb by na ceste za vašim zdravším JA rozhodne nemal chýbať. Nájdite si min. 5 minút denne. Aké pohyblivé je naše telo, tak ohybná je aj naša myseľ.

5. Aby sme nezabudli ani na vonkajší detox, aspoň raz týždenne si doprajte domácu masku pre výživu svojej tváre. 

▪️ Zmiešajte kokosový olej s moringovým práškom, nechajte 15 minút pôsobiť a zmyte vlažnou vodou

6. Po dôkladnom ošetrení tváre ju premastite denným (MORINGA DAY) a nočným (MORINGA NIGHT) krémom z výťažku z moringy.

7. Dostávame sa k najpodstatnejsiemu bodu nášho očistného zoznamu a tým je STRAVA. Nehladujte! Naopak, jedzte pravidelne (min. 3 x plnohodnotné jedlá denne) a doprajte si pestrú a vyváženú stravu bez konzervantov a chemických látok.

  • Dajte prednosť čerstvej zelenine a ovociu. Konzumácia ovocia a zeleniny zaistí telu dostatok vlákniny, antioxidantov, vitamínov a minerálov.
  • Funkciu čriev podporíte probiotikami (mikroorganizmy, ktoré pozitívne vplývajú na črevnú mikroflóru), napomáhajú tráveniu a udržiavajú črevo zdravé.  Medzi prírodné probiotiká patria napr. kyslá kapusta, nakladaná zelenina, zelený jačmeň, riasy (napríklad Chlorella), tempeh, horká čokoláda…
  • Detoxikácia na jar bude najúčinnejšia vtedy, keď sa zdržíte spracovaných potravín, polotovarov a obmedzíte tepelnú úpravu jedla.
  • Mrazené a spracované potraviny obsahujú väčšie množstvo rôznych pridaných látok, sú ťažšie stráviteľné a vedú k hromadeniu toxínov v tele. A tu sa opäť vraciame na začiatok – dajte prednost čerstvej zelenine a ovociu. 

8. Pite veľa tekutín, pretože odstraňujú z krvi odpadové látky. Počas očistnej kúry je mimoriadne vhodné doplniť vodu čajmi, preto odporúčame výluh z moringových listov TAKE FIVE .

9. Už naše staré mamy poznali silu prírodnej lekárne, ktorá pomohla s prečistením nášho tela a organizmu. Alfou a omegou je pre nás moringa. Ideálne v podobe mletých listov ako prášok ENRICH ME, ktoré viete primiešať do nápojov i pokrmov. Pri dlhodobom užívaní pocítite jeho priamy benefit nielen pri chudnutí, ale aj pre celkové zdravie a pocit vitality a energie.

  • Moringa karibská  ponúka hneď niekoľko benefitov. Dodá nám ◾vitamín C, ◾beta-karotény, má ◾vysoký obsah vitamínu A a ◾železa, ktoré účinne bojujú proti neustálej únave a celkovej vyčerpanosti organizmu. Moringa  podporí prácu pečene, ale aj vylučovacej sústavy, aby sme škodliviny z tela účinnejšie vyplavili.
  • Cielená detoxikácia aj prostredníctvom užívania Moringy znamená, viac energie, kvalitnejší spánok, jasnejšiu myseľ, zlepšenie všetkých symtómov preťaženého trávenia, krajšiu pleť a vyrovnanejšiu náladu.

10. Nakoniec odporúčame upratať si aj v hlave. Prestaňte myslieť na tisíc vecí naraz a začnite riešiť všetko postupne. Duševná hygiena a psychická pohoda je nevyhnutnou podmienkou pre vaše celkové zdravie. Zapojte do každodenného života pohyb a nezabúdajte na dostatok spánku. Snažte sa čo najviac vyhýbať stresovým situáciám, urobte si čas pre seba. Pred spaním si vychutnajte horúci kúpeľ, saunu alebo si doprajte relaxačnú masáž.

 

Koľko trvá detoxikácia?

Detoxikácia je účinná, ak trvá min. 10 dní. Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob očisty, je potrebné, aby ste počas tohto obdobia vylúčili zo svojho životného štýlu všetko nezdravé – alkohol, cigarety, rafinované potraviny, nasýtené tuky (zemiakové lupienky, vyprážané jedlá), rýchle sacharidy (biely cukor, ryža), priemyselne spracované potraviny, ktoré sú plné konzervačných látok a farbív. Dbajte na pitný režim, pretože voda zbavuje telo toxínov, hýbte sa, relaxujte a snažte sa myslieť pozitívne.

 

Veríme, že s týmto návodom bude vaša cesta za krajším a čistejším JA precházkou ružovým rajom. A ešte vám dáme jednu radu nad zlato na záver – usmievajte sa! S úsmevom ide všetko ľahšie.

Vaša Moringly.