Od rannej mladosti si spomínam na svoju intenzívnu túžbu vymaniť sa z klasického stereotypu vidieckeho prostredia, kde som trávila detstvo. Paradoxne, ťahalo ma to do sveta a k neobyčajným cestovateľským zážitkom.

Moja dlhá cesta začala vzdelaním, ktoré sa mi zdalo byť najbližšie mojim cieľom – hotelovou akadémiou a gastronómiou. Aj napriek slabej znalosti nemčiny som sa odhodlala ísť na stáž do Nemecka, kde som sa navzdory tvrdej práci cítila ako ryba vo vode. Ďalej som si plnila svoje sny a pracovala na recepcii výletnej lode. Život však prináša zmeny a mňa to náhodou zavialo pracovať do Španielska, ktoré som si okamžite zamilovala. Rodinná stigma ma však donútila stáť nohami na zemi, vrátiť sa a vyštudovať aj právo.

Práve popri zamestnaní na pokraji administratívy a práva vo mne definitívne dozrela myšlienka vyletieť nielen zo zošnurovaných rodinných tradícií, ale aj zo Slovenska. Moja prvá cesta viedla do Rakúska, kde som si našla prácu s vierou, že sa postupne dostanem k môjmu vytúženému cieľu. Žiť svoje sny. Aj vďaka manželovi som mala možnosť cestovať po svete a doslova omylom objaviť karibský ostrov Svätá Lucia. Tu sa moje srdce otvorilo a nechala som sa viesť intuíciou, čo ďalej robiť so svojimi skúsenosťami a znalosťami.

Od objavenia Svätej Lucie, cez vytvorenie plantáží s pestovanou Moringou, až po budovanie produkcie v Karibiku prešlo niekoľko rokov. Výsledkom bol náš prvý zázračný zelený prášok Moringy pochádzajúci z tých najlepších plantáží, ktoré sme sami vytvorili. Komunikácia s domorodcami a postupné pochopenie ich životnej filozofie spôsobilo, že sa strom Moringy stal mojím naplnením. Uverila som, že zmyslom môjho života je priniesť tento karibský zázrak až k vám, a to, v čo najväčšom počte rôznych výrobkov.

Viac o mojich cestovateľských zážitkoch a života v Karibiku tu:

https://jarkabartos.blog.sme.sk/