Vynikajúci zdravý recept na poobedný snack a zároveň spôsob ako do svojho jedálnička zaradiť rastlinné bielkoviny vo forme strukovín. Ideálne je, ak si cícer uvaríte sami, ale poslúži aj konzervovaný, najmä ak Vás prekvapila návšteva. Vtedy postačuje k hummusu nakrájať kúsky mrkvy, zeleru, kalerábu či uhorky a krásne pohostenie je na svete.

Ingrediencie

2x 400g plechovky cíceru
3 strúčiky cesnaku
½ lyžice nastrúhanej kôry cesnaku
citrónová šťava
60 ml tahini
soľ, olivový olej, sladká paprika, petržlenová vňať, moringa prášok
celozrnné pečivo

Postup prípravy

Cícer rozmixujte do hladka, strúčiky očisteného cesnaku prelisujte a vytlačte šťavu z citróna. Premiešajte ingrediencie spolu s tahini alebo iným orechovým maslom, pridajte aj olivový olej. Na záver posypte moringovým práškom, okoreňte sladkou paprikou a soľou. Môžete ozdobiť lístkami petržlenu alebo pažítky. Hummus podávajte so zeleninou, prípadne s celozrnným pečivom.

Nutričné hodnoty

Energetické hodnoty na 1 porciu (80g):
Energetická hodnota: 748,18 kj
Bielkoviny: 8,06 g
Sacharidy: 19,6 g
Tuky: 7,02 g
vynikajúci zdroj rastlinných bielkovín, draslíka, vlákniny, vitamínov skupiny B a železa

Strukoviny sú po obilninách druhou najviac konzumovanou potravinou na celom svete. Sú vynikajúcim zdrojom rastlinných bielkovín. Určite ste už počuli, že obsahujú zároveň aj anti-nutričné látky, ktoré znižujú vstrebávanie niektorých minerálov (napr. vápnika, zinku či železa). To je síce pravda, ale namáčanie a následné varenie strukovín znižuje významne obsah týchto antinutričných látok (najmä kyseliny fytovej a tanínu). Preto môžeme vyhlásiť náš hummus za kvalitný zdroj rastlinných bielkovín, draslíka, vlákniny a mnohých minerálov a vitamínov.