Ďalšia kombinácia kvalitných surovín v zelenom odtieni. Rýchly spôsob prípravy pohostenia alebo každodenného olovrantu s nádychom stredomoria. Chuťovo zatraktívni nevýraznú chuť pity, celozrnných placiek alebo ražného pečiva.

Ingredience

450g baby špenátu
4 šalotky
4 lyžice olivového oleja
2 strúčiky cesnaku
500g hustého gréckeho jogurtu
soľ, mleté čierne korenie, moringa
(mäta, petržlenová vňať)
Pita alebo celozrnná placka

Postup prípravy

Špenát prelejte vriacou vodou alebo krátko blanšírujte. Práve týmto spôsobom zvýšite vstrebateľnosť živín ukrytých v mladých listoch zeleniny a znížite obsah antinutričných látok. Šalotku nakrájajte najemno, prelisujte cesnak. Pripravený špenát zmiešajte s gréckym jogurtom, šalotkou, cesnakom a olivovým olejom, dochuťte mletým čiernym korením, moringou a soľou. Môžete ozdobiť lístkami byliniek. Dip je vhodné pred podávaním vychladiť v chladničke, a podávať s kúskami voňavého pečiva, ale aj zabaliť do pity.

 

Nutričné hodnoty

Energetické hodnoty na 1 porciu (80g) s celozrnným pečivom
Energetická hodnota: 813,3 kj
Bielkoviny: 7g
Sacharidy: 28,36 g
Tuky: 5,3 g
vynikajúci zdroj horčíka, vlákniny, vitamínu C, vápnika, zinku aj železa

Práve ženy by mali venovať zvýšenú pozornosť množstvu vápnika v strave. Po 40.-tke sa riziko osteoporózy a jej nepríjemných následkov výrazne zvyšuje. Jedna vec je, koľko vápnika obsahuje potravina, druhá – ako sa vápnik vstrebáva. Vstrebateľnosť závisí od obsahu vitamínu D v našom organizme, ale aj od kuchynskej úpravy. Zo surového špenátu sa vstrebe len 2-5% vápnika, po tepelnej úprave podstatne viac. V tomto recepte máme zdrojov vápnika niekoľko: jogurt, špenát a celozrnné pečivo.