Máte svoje obľúbené krémy, spreje, šampóny a vône? Určite áno, možno dokonca celý život užívate jednu a tú istú preferovanú značku kozmetiky. Podmienkou ženskej krásy však ostáva vždy vnútorná čistota.

Záleží na zložení?

Je spoľahlivo dokázané, že 60% toho, čo nanášame alebo aplikujeme na svoje telo a pleť sa vstrebáva do organizmu. Ak akúkoľvek kozmetiku používame v danom zložení dlhodobo, hoci len niekoľko mesiacov, množstvo vstrebávanej látky nie je zanedbateľné a môže sa v našom tele ukladať, alebo ovplyvňovať jeho prirodzené fungovanie. V EÚ je identifikovaných približne 1400 ingrediencií, ktoré nesmú byť súčasťou kozmetiky. Aj napriek tomu sa stále stretávame s akceptáciou takých zložiek, ktoré by sme nemali užívať na pravidelnej dennej báze. Preto je dôležité, aby sme zloženie svojho kozmetického balíčka ovládali dokonale.

Hlavní podozriví

Nechceme vás určite zaťažovať chemickými definíciami. Ale pár dobrých informácií nezaškodí. Spomenieme aspoň tie, ktoré už nejaký čas rezonujú v našom podvedomí:

Parabény – sú používané ako konzervanty vďaka svojim antimikrobiálnym účinkom. Aj keď ich považujeme za netoxické, v skutočnosti imitujú estrogény. Preto ich časté užívanie môže ovplyvňovať hormonálnu reguláciu. Rizikový je ich možný alergizujúci a kancerogénny účinok.

Povrchovo aktívne látky SLS a SLES – sú súčasťou šampónov, tekutých mydiel aj zubných pást a vďaka nim nám to pekne pení. Penenie výrobku v nás evokuje čistotu a stále sa stretávame s tým, že nepenivé produkty hodnotíme ako menej kvalitné. Faktom však je, že penivosť daná SLS a SLES spôsobuje dráždenie pokožky a v kombinácii s ďalšími chemickými zložkami narušuje ochrannú kožnú bariéru.

Akrylamid – poznáme aj z potravinárstva ako súčasť niektorých mrazených výrobkov, instantných pokrmov či napríklad “čipsov”. Kým v jedle sa mu mnohé vyhýbame, neuvedomujeme si, že ho môže obsahovať aj náš obľúbený krém s príjemnou gélovou konzistenciou. Je dokázané, že akrylamid má kancerogénny účinok a pri aplikácii na pokožku sa určité množstvo dostáva aj do nášho organizmu.

Propylén glykol – je súčasťou šampónov, dezodorantov, pleťových vôd a krémov, dokonca v detských vlhčených obrúskoch. Po preniknutí do kože môže z dlhodobého hľadiska poškodzovať pečeň, ľadviny aj centrálnu nervovú sústavu. Z technického hľadiska ide vlastne o protimrznúcu zmes do auta.

Mohli by sme takto pokračovať ďalej, ale pravdepodobne to nie je potrebné. Myslíme si, že už teraz ste dostatočne motivované, aby ste pre svoje skrášľovanie uprednostnili čisto prírodnú bázu. Drahé krémy považujú milióny žien za nevyhnutnosť pre udržanie mladistvého vzhľadu. Avšak ku kráse a pôvabu potrebujeme najmä self-care: dostatok spánku a regenerácie, kvalitnú výživu, pohyb a milovaných ľudí. Znie to ako lacné klišé – ale to len preto, že to všetky vieme. Podmienkou ženskej krásy ostane vždy vnútorná čistota.