Boli sme veľmi opatrné pri vyhlasovaní, že Moringa a prášok z jej listov môže priamo napomôcť k redukcii vašej telesnej hmotnosti. Ešte donedávna neexistovali jednoznačné odborné referencie alebo vedecké štúdie poukazujúce na takýto efekt moringy. Dnes však už môžeme pokojne potvrdiť, že Moringa a produkty z nej prispievajú k redukcii váhy a to na základe exaktnej štúdie. V nej sa poukazuje na prítomnosť jedinečných látok – izotiokyanátov, ktoré sú špecifické práve pre Moringu.

Chudnutie nie je len o váhe

Pri nadváhe a obezite sa sústreďujeme najmä na znižovanie našej hmotnosti. To by však nemalo byť jediným ukazovateľom úspechu redukcie. Spolu s nadbytočnými kilami totiž častokrát idú ruka v ruke aj civilizačné ochorenia. Moringa má vplyv nielen na utlmenie akumulácie tuku v tele a rýchlejšiu stratu tuku, ale prispieva aj k doplneniu niektorých významných látok prospešných pre zdravie. Ovplyvňuje hladinu glukózy v krvi a rýchlejší návrat glykémie po konzumácii jedla. Má tendenciu stabilizovať hladinu regulátorov glukózy, ale aj zápalové cytokíny a hladinu cholesterolu. Samé máme pri dlhodobom užívaní skúsenosť s podporou imunity a celkového zdravia.

Zodpovedné izotiokyanáty

Skrytým tajomstvom Moringy sú práve štyri typy izotiokyanátov (MICs) so silnou biologickou aktivitou, nachádzajúce sa v zelených listoch stromu. Doteraz bolo potvrdené, že napomáhajú k znižovaniu telesnej hmotnosti, ale aj cholesterolu, zníženiu tlaku krvi, redukcii zápalových procesov, stabilizácii hladiny glukózy v krvi. Podstatný je aj ich vplyv na mobilizáciu a využívanie telesného tuku ako zdroja energie. MICs sú podobné sulforafánom prítomným napríklad vo výhonkoch brokolice, avšak sú podstatne stabilnejšie. Ich stabilita umožňuje dlhšie skladovanie pri normálnych teplotách bez potreby hlbokého zmrazovania zdroja.

Ako chudnúť s Moringou?

Prášok z Moringy, prípadne kapsulové produkty by mali byť najvyššej kvality vzhľadom k obsahu sušených listov. Izotiokyanáty sa koncentrujú zvyčajne v mladých lístkoch stromu. Keďže rastliny majú tendenciu ukladať v svojich pletivách to, čo prijmú z pôdy, je lepšie ak uprednostníme prirodzené, resp. organické hospodárstva nevyužívajúce chemické pesticídy. Teplota sušenia listov po ich odtrhnutí by nemala presiahnuť 42°C, pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu účinných látok vrátane izotiokyanátov. Sušenie rôznymi radiačnými metódami vedie k odbúraniu MIC a ďalších bioaktívnych látok, preto je veľmi dôležité pomalé sušenie.

Ak už ste sa rozhodli efekt tejto rastliny vyskúšať – ideálne je prijímať minimálne 4g Moringy za deň vo forme prášku, kapsúl alebo ich kombinácie. Minimálne jedno jedlo, ktoré zjete, by mohlo obsahovať moringu ako korenie. Kapsulové či práškové formy sušených listov môžete nahradiť aj výluhom z drvených listov, ktoré sú veľmi bohaté na antioxidanty.

Z našej osobnej skúsenosti vyplýva, že pekné a zdravé telo aj po 40tke je priamo závislé od kvalitnej výživy. Keďže sa výživou a stravovaním zaoberáme dlhodobo, budeme vám stále ponúkať rôzne tipy na chutné jedlá prevažne na rastlinnej báze.

Ak vás presvedčíme, že to s nami má zmysel, určite využite aj naše poradenstvo alebo prípravu individualizovaného jedálnička pre vás.