Produkty z moringy patria medzi najzáhadnejšie prípravky, ktoré dokážu skutočne športovcom zvyšovať ich výkony,“ professor Louis M. De Bruin z neziskovej organizácie „Moringa Tree of Life“najzáhadnejšie prípravky, ktoré dokážu skutočne športovcom zvyšovať ich výkony,“ professor Louis M. De Bruin z neziskovej organizácie „Moringa Tree of Life“

 

Šport podporuje tvorbu voľných radikálov

Mnohí ľudia, ktorí radi športujú, si ani neuvedomujú, že potrebujú viac živín a že cvičenie vedie k zvýšenej produkcii voľných radikálov. Tým telo vyžaduje viac antioxidantov. Odhaduje sa, že 90 percent všetkých ochorení vzniká v dôsledku oxidačného stresu, teda kvôli škodlivým útokom agresívnych kyslíkových radikálov na bunky. Ohrozenou skupinou pre oxidačný stres sú okrem iných aj rekreační a profesionálni športovci. V prípade výkonnostných športovcov je oxidačný stres nepriateľom zdravia číslo 1. V priebehu tréningovej jednotky môže hodnota tzv. jednotiek CARR (jednotky udávajúce oxidačný stres) dosiahnuť až 350. A 350 jednotiek CARR, ako sa dá jednoducho určiť krvným testom, už znamená priemerný oxidačný stres.

Mnohí rekreační športovci trénujú podľa hesla: „No pain, no gain“ – bez bolesti nie je ani zisk. A to nie je vždy prospešné ako si môžu myslieť. Mnohí preceňujú svoju výkonnosť a doprajú si len málo prestávok na regeneráciu. Vedecké štúdie ukazujú, že fyzický tréning zvyšuje v tele produkciu voľných radikálov. Preto sa odporúča aj rekreačným športovcom dostatočný príjem antioxidantov.

Preventívne podávanie antioxidantov pred tréningovou jednotkou pri celkovo 62 športovcoch akými boli maratónski bežci a cyklisti, viedlo k výraznému zníženiu voľných radikálov. Športoví lekári sa zhodujú v tom, že tak u profesionálnych ako aj u amatérskych športovcov je potrebné sledovať stav voľných radikálov, aby nedošlo k poškodeniu organizmu oxidačným stresom. Najlepší je samozrejme prírodný prášok z listov Moringy. Tento prášok obsahuje hneď 46 antioxidantov vo vysokej koncentrácii, čím si zabezpečíte optimálnu prevenciu proti oxidačnému stresu.

Aké ďalšie vitálne látky potrebujú športovo aktívni ľudia?

Pravidelné cvičenie výrazne zvyšuje potrebu energie, bielkovín a mikronutrientov. V závislosti od náročnosti a dĺžke trvania fyzickej aktivity a v závislosti od hmotnosti športovca sa zvyšuje množstvo spálených kalórií. Človek, ktorý váži 60 kg spotrebuje za hodinu behu miernym tempom, čo znamená rýchlosť 15 km za hodinu, asi 750 kalórií, ten kto váži 90 kg už ale 1 200 kalórií. Organizmus spotrebováva pri cvičení hlavne tuky a sacharidy. Maratónci získavajú viac než 75 percent svojej energie z metabolizmu tukov. Šprintéri konzumujú hlavne glukózu zo svojich svalov. V prípade, ak sú rezervy glukózy vyčerpané a telo musí prepnúť na spaľovanie tukov, veľa športovcov pociťuje náhlu vyčerpanosť a začína sa im točiť hlava. Ten kto konzumuje stravu s vysokým obsahom sacharidov, môže si vytvoriť rozsiahlejšie zásoby glukózy. Pre športovcov by malo asi 60 až 70 percent celkového prívodukalórií pozostávať zo sacharidov. Preto je Moringa so svojím vysokým obsahom sacharidov idálna pre športy!

Šport je činnosť, pri ktorej vzniká pot. Pot neobsahuje iba elektrolyty ako sú sodík a chlorid, ale aj minerálne látky, ako je zinok a vitamíny, napríklad aj vitamín C. Pri produkcii energie sú v tele vitamíny, ako je tiamín, riboflavín, niacín a kyselina pantothenová a minerály, ako železo a horčík úplne nepostrádateľné. Športovci majú pri tréningu vyššiu potrebu týchto látok. Nedostatok železa býva medzi športovcami veľmi častý. Takmer polovica všetkých bežkýň má k dispozícii príliš málo zásob železa; aj 10 percent mužov športovcov trpí nedostatkom železa. V dôsledku toho môže trpieť sila a vytrvalosť. Moringa patrí medzi rastliny s najbohatším obsahom železa a poskytuje okrem toho hojnosť minerálov a vitamínov.

Zatiaľ čo nešportovci potrebujú iba 0,8 g bielkovín na kg telesnej hmotnosti, ľudia, ktorí sa venujú vytrvalostnému tréningu potrebujú aj 1,8 g na kg denne, takže viac ako dvojnásobok. Moringa poskytuje všetky esenciálne aminokyseliny v prirodzenom pomere pre tvorbu novej svalovej hmoty. Moringa je jedným z najlepších zdrojov kvalitných aminokyselín s ideálnym zložením profilu aminokyselín. Športovcom sa odporúča doplňovať komplex vitamínov B vo vysokých dávkach. Vitamíny B podporuje optimálny energetický metabolizmus a spaľovanie sacharidov a tukov. Moringa je výborným zdrojom vitamínov B.

Naše odporúčané produkty sú Moringly BeTwiggy (moringa obohatená o L-karnitín) a čaj TAKE FIVE