O rastlinné produkty s potencionálnou medicínskou aplikáciou sledujeme v posledných rokoch zvyšujúci sa záujem. Extrakty z rôznych častí moringy sú neustále v centre záujmu pre ich jedinečné zloženie mikronutrientov.

Jedinečné izotiokyanáty

Moringa bola v ľudovej medicíne dlhodobo užívaná ako rastlina s antidiabetickým účinkom. V jej listoch sa nachádza vysoké množstvo jedinečných izotiokyanátov (MIC), ktoré účinkujú nielen proti cukrovke, ale aj  proti obezite a zvyšovaniu váhy. Významný efekt majú aj pri zvyšovaní inzulínovej citlivosti a pri eliminácii novotvorby glukózy v pečeni.

Vplyv na hladinu cukru v krvi

Moringa má priaznivé účinky pri cukrovke I. aj II. typu. Niekoľko štúdií poukázalo na významný efekt čaju z moringy na stav hladiny cukru (glukózy) v krvi. Potvrdilo sa, že pri užití čaju z moringy hyperglykemickými pacientami, došlo do dvoch hodín k významnému zníženiu hladiny cukru v krvi. Efekt na znižovanie hladiny cukru je významný pri liečbe diabetických pacientov a zároveň ide o jednoduchú a cenovo nenáročnú “terapiu”.

Preventívny efekt antioxidantov

Sprievodným znakom v organizme je aj navyšovanie účinných antioxidantov, ktoré ochraňujú bunky v pankrease produkujúce inzulín. Antioxidačný efekt pôsobí preventívne aj voči rozvoju komplikácií diabetu, ako je retinopatia, alebo ateroskleróza. Užívaním čaju z listov moringy alebo samotného extraktu dokážeme prírodným spôsobom obmedziť rozvoj  sprievodných ťažkostí cukrovky.

listy_moringy

Zázračné listy moringy

Medicínske využitie a počet štúdií moringy sa stále zvyšuje. Listy moringy obsahujú vlákninu, bielkoviny, esenciálne aminokyseliny, minerály ako vápnik, horčík, fosfor, draslík, meď, železo a síru, vitamíny typu A, typu B a C. Moringa má prekázateľné anti-diabetické, anti-oxidačné a anti-aterosklerotické účinky.